top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKatarzyna Dopierała

Dokumenty niezbędne w podróżyŻycie niestety nie jest bajką. I dlatego, aby funkcjonować w realnym świecie musimy posiadać dokument tożsamości, bez niego nic nie uda nam się załatwić. I nie jest ważne, czy podróżujemy po kraju, Europie czy świecie, bez dokumentów ani rusz.

A jakie dokumenty będą nam potrzebne? Wszystko zależy od kierunku, w którym się udajemy.

Aby zwiedzać kraj wystarczy nam dowód osobisty, pamiętajmy jednak, że ma on określony okres ważności. Sprawdzajmy więc od czasu do czasu kiedy będzie potrzebna wymiana, bo biurokracja trochę trwa, lepiej załatwić wszystko zawczasu.

Udając się do większości krajów europejskich dowód osobisty będzie również podstawowym dokumentem. Szczegóły możemy zawsze sprawdzić na stronie MSZ.

Kiedy w kręgu naszych zainteresowań znajdą się kraje odleglejsze, wtedy musimy posiadać paszport. Podobnie jak w przypadku dowodu osobistego, pamiętajmy o „terminie przydatności”, albowiem jego przekroczenia lub zbyt krótki czas ważności dokumentu uniemożliwi nam wjazd do innych krajów.

Wbrew panującej powszechnie opinii, nasz paszport jest cenionym na świecie dokumentem i tylko na jego podstawie możemy wjechać do ponad 120 krajów. Są jednak kraje, które wymagają poza paszportem posiadania wizy. Aktualną listę krajów zawsze możemy sprawdzić na stronie MSZ. Zanim więc kupimy bilet w okazyjnej cenie, zerknijmy, czy nie będziemy musieli przed wyjazdem udać do ambasady.

W przypadku młodszych podróżników warto pamiętać o legitymacji szkolnej, która nie jest wprawdzie niezbędna, ale czasami pozwala zaoszczędzić parę groszy.

To samo można powiedzieć o legitymacjach studenckich, nauczycielskich czy emeryckich, chociaż w przypadku tych ostatnich, częściej ważniejszy od legitymacji jest „słuszny” wiek.

W podróżach po Europie przydatna może okazać się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale o niej przy innej okazji.

Może się zdarzyć, że w czasie podróży dokumenty zostaną na skradzione. Nie pozostaje nam wtedy nic innego, jak zgłosić sprawę miejscowej policji i skontaktować się z ambasadą.

Przed wyjazdem polecam zeskanowanie dokumentów, biletów, polis ubezpieczeniowych itp. i przesłanie ich na własną skrzynkę mailową. Oczywiście nie uchroni nas to przed formalnościami, ale może okazać się pomocne przy udowadnianiu naszej tożsamości.


233 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Książki

bottom of page