top of page

Miejsca

Amsterdam. Historia najbardziej liberalnego miasta na świecie

Russell Shorto

Amsterdam

Autor, Russell Shorto w znakomity sposób przedstawił historię miasta, jego mieszkańców, idei, zasad działania. Lektura tej książki to czysta przyjemność! To pozycja dla wszystkich obecnych i przyszłych wielbicieli Amsterdamu. Lektura tej książki zdecydowanie zachęca do odwiedzenia tego wspaniałego miasta. Między wierszami znajdziemy informację o tym, co sprawiło, że mieszkańcy Holandii, a w szczególności Amsterdamu zarabiają kilkukrotnie więcej od nas.

Holandia. Presja depresji

Marek Orzechowski

Holandia

Jest takie holenderskie przysłowie: "Bóg stworzył morze, a Holender wybrzeże". Autor w swej opowieści o kraju prowadzi nas przez pola kwitnących tulipanów, poldery na których dumnie trwają wiatraki, tłumaczy zawiłości holenderskiej historii, okrasza to ciekawostkami z życia wielkich mistrzów i "zwykłych ludzi". Dzięki lekturze poznajemy Holandię dawną, ale również jej współczesne oblicze. 

Belgijska melancholia. Belgia dla nieprzekonanych

Marek Orzechowski

Belgia

Książka pozwala nam się uporać z zawiłościami belgijskiej historii. Wyjaśnia nam, jak to jest z tymi językami w Belgii. I jak to się stało, że Kongo było prywatną własnością króla Leopolda II. Nie brakuje tu również opowieści o pralinkach, frytkach czy koronkach.

Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko

Maciej Bernatowicz

Hiszpania

"Przewodnik? A może spacerownik? Nie. Książka(...), to raczej codziennik pomieszany z wiedzownikiem, efekt zauroczenia Autora krajem, w którym spędził kilka lat, a którym zafascynował się już pewnie na całe życie.

W ten sposób powstała niewymuszona gawęda, opowieść nie tylko o błahostkach codziennej, rodzinnej rzeczywistości, lecz także o kulturze, historii, polityce, piłce nożnej i innych wielkich sprawach."

Marzena Adamczyk, ambasador w Królestwie Hiszpanii i Księstwie Andory

Londyn w którym straszy

Milena Dabić

Londyn

Historie miejsc w Londynie, które jak twierdzą niektórzy, nawiedzane są przez duchy. W ciekawy sposób opowiedziana historia miasta, jego mieszkańców.

Londyn

Edward Rutherfurd

Londyn

Historia miasta ukazana poprzez dzieje kilku splecionych ze sobą rodzin. 

Rosja

Edward Rutherfurd

Rosja

Poprzez dzieje miasteczka leżącego na wschód od Moskwy Edward Rutherfurd buduje rozległą opowieść złożoną z zaskakujących sprzeczności rosyjskiego narodu i rosyjskiej kultury – opowiada o kraju ponurym i egzotycznym zarazem, brutalnym i romantycznym, zanurzonym w rytuałach i jednocześnie przesiąkniętym zabobonnymi lękami. Początki państwa ruskiego, okrutne najazdy tatarskie, panowanie Iwana Groźnego, dzicy Kozacy, Piotr, Katarzyna, czasy "Wojny i pokoju", wreszcie dramat rewolucji październikowej i niezwykła współczesność – oto historia Rosji w tej fascynującej powieści, historia odtworzona z pasją i zachwycającym bogactwem szczegółów.

Paryż

Edward Rutherfurd

Paryż

Opowieść o ponad 2 tysiącach lat historii niezwykłego miasta. Miasta, które na przestrzeni wieków przemieniło się z niewielkiej osady w tętniącą życiem metropolię. A wszystko to pokazane poprzez historie kilku rodzin, jak to zwykle u tego autora bywa

Nowy Jork

Edward Rutherfurd

Nowy Jork

Rutherfurd wplata w swoją opowieść losy wymyślonych bohaterów i prawdziwych postaci, towarzyszy im w kolejnych wzlotach i upadkach, tak mocno połączonych z dziejami miasta. Jego książka mówi o tym, jak w ciągu czterystu lat Nowy Jork stał się stolicą świata, przez jednych kochanym, przez innych znienawidzonym do tego stopnia, że chcieli go zniszczyć. W tej epickiej opowieści o Nowym Jorku jak w soczewce skupia się historia Ameryki.

Kanada. Ulubiony kraj świata

Katarzyna Wężyk

Kanada

Kanada nie jest pierwszym marzeniem podróżniczym większości z nas. W rankingach jest zawsze w czołówce krajów najlepszych do życia. Czy faktycznie jest tak wspaniała, otwarta, tolerancyjna, uśmiechnięta i najlepsza do życia. Na to pytanie próbuje odpowiedzieć autorka, która przemierzyła ten wielki kraj poszukując prawdy. A jaka ta prawda jest? To już każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Książkę zdecydowanie warto przeczytać, pokazuje bowiem w równym stopniu blaski i cienie.

Świat. Przewodnik po wszystkich krajach

Lonely Planet

Świat

"Świat" wydawnictwa Lonely Planet. U nas dostępna od listopada 2016 roku. Wszystkie kraje świata w jednym miejscu! Są opisy krajów, mapy, informacje o najciekawszych miejscach. Z całą pewnością pozycja godna polecania. No i można zaznaczyć kraje, które już się odwiedziło i uświadomić sobie ile jeszcze do odwiedzenia zostało:). Może być także wyrocznią w wyborze kierunku następnej podróży

bottom of page